Implementacja regulacji MiFID przez Millennium DM SA
MiFID (ang. Markets in Financial Instruments Directive) to dyrektywa wspólnot europejskich, na którą składały się następujące akty prawne:
- Dyrektywa 2004/39/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r.,
- Dyrektywa Komisji 2006/73/WE z dnia 10 sierpnia 2006 r.,
- Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1287/2006 z dnia 10 sierpnia 2006 r.
Dyrektywa MiFID została uchylona w 2014 r. przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych - czyli tzw. Dyrektywę MIFID II.
Celem MiFID-u było wprowadzenie we wszystkich krajach Unii Europejskiej jednolitych rozwiązań prawnych w zakresie: struktury rynku finansowego, sprawowania nad nim nadzoru, działalności firm inwestycyjnych i ochrony interesów ich klientów.
Millennium DM SA w pełnym zakresie dostosował swoją działalność do standardów MiFID. Działania dostosowawcze podjęte Millennium DM SA w relacji do swoich klientów objęły: wdrożenie Polityki wykonywania zleceń oraz Polityki przeciwdziałania konfliktom interesów w Domu Maklerskim, aktualizację Informacji o Domu Maklerskim i świadczonych usługach, stosowanie klasyfikacji klientów oraz badania adekwatności świadczonych dla klientów usług.
Regulacja MiFID II
Regulacja MIFID II to akty prawne - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne - obowiązujące w Polsce od 3 stycznia 2018 r. Celem regulacji MiFID II jest zapewnienie zwiększonej ochrony inwestorów, promowanie konkurencji w sektorze usług finansowych oraz zapewnienie przejrzystości działania firm inwestycyjnych na rynku kapitałowym UE. Zgodnie z wymogami MiFID II podmioty oferujące usługi inwestycyjne są zobowiązane do:
działania w najlepiej pojętym interesie Klienta,
oferowania instrumentów finansowych i produktów finansowych oraz usług inwestycyjnych adekwatnych do wiedzy i doświadczenia inwestycyjnego Klientów oraz dla których Klient jest grupą docelową,
dostarczania Klientom jednoznacznych i niewprowadzających w błąd informacji o świadczonych usługach, produktach i znajdujących się w ofercie instrumentach finansowych oraz rodzajach ryzyk z nimi związanych.